Rynek domów AD 2018

Rynek domów AD 2018.

Mieszkania, zwłaszcza te małe przeżywają bardzo dobry czas, a ceny stopniowo rosną, tymczasem,  o ile rynek mieszkań rzeczywiście przeżywa ożywienie, zwłaszcza segment mieszkań mniejszych, o tyle domy  i grunty (zwłaszcza te pod budownictwo jednorodzinne) wciąż jeszcze czekają na dobre czasy.

W okolicach Warszawy i w samej Stolicy dobrze sprzedają  się  domy w prestiżowych lokalizacjach (Żoliborz, Stary Mokotów, Stare Bielany), i tu nie trzeba zbyt długo czekać na chętnego pomimo  wysokich cen. Dzieje się tak  dlatego, że sama podaż w tych lokalizacjach  jest znikoma, i nie ma za bardzo w czym przebierać.

Domy na obrzeżach miast, i na przedmieściach natomiast, są towarem stosunkowo trudno zbywalnym, a nabywców znajdują tylko te oferty, przy których  właściciel racjonalnie podchodzi do kwestii ceny. Domy z cenami przeszacowanymi sprzedawane są po klika lat, a niektóre widzimy w ofercie prawie od czasu historycznej hossy z przełomu 2007-2008.

Hitem cenowym są takie domy, które, po pierwsze, mają dobrą cenę, tzn. taką, która uwzględnia i uzasadnia konieczność dłuższego podróżowania do – i –  z – pracy. Po drugie takie, których cena zbliżona jest do ceny większego trzy-czteropokojowego mieszkania w mieście, a klient lubi większą swobodę niż ta, którą oferuje mieszkanie w bloku. Po trzecie: domy nieduże, najlepiej do 150m2. Moda na domy powyżej 300m2 to już przeszłość w trybie dokonanym. Klienci doskonale wiedzą, że utrzymanie dużego domu jest bardziej kosztowne aniżeli utrzymanie domu mniejszego.  Po czwarte – domy zlokalizowane w miejscowościach dobrze skomunikowanych z Centrum miasta, tak, aby w miarę szybko dojechać do pracy, czy szkoły. To wszystko wpływa na postrzeganie domu jako atrakcyjnego, lub nie.

 Lubiane są domy stosunkowo nowe, wybudowane w nowoczesnych technologiach, energooszczędne, dobre projektowo i  dobrze utrzymane. Mogą to być zarówno stany surowe,  jak i domy „gotowe do wprowadzenia”, czy wymagające odświeżenia.  Jeśli mają wszystkie te cechy, o których powyżej – z pewnością, w dobrym czasie,  domy te znajdą nabywców,  którzy spędzą w nich wiele pięknych chwil.

, , , , , ,