Do remontu, czy po home stagingu?

Do remontu czy po home stagingu?

Mieszkania do remontu cały czas pojawiają się w ofercie i są to zarówno nieruchomości położone w lokalizacjach centralnych, jak i na obrzeżach miasta.
Samo określenie „do remontu” jest płynne, ponieważ bywają oferty, którym naprawdę nic nie dolega, a jednak standard, czy styl wykończenia kompletnie nie są w guście nabywcy. I jeśli jakaś cecha powoduje, że mimo to, mieszkanie takie zostaje kupione, to nawet wymuskane i świeżo wyremontowane mieszkania poddawane są całkowitym przeróbkom, adaptacjom, a nieraz jest to remont generalny.

ruina

Bywają mieszkania kompletnie zrujnowane, wymagające wymiany absolutnie wszystkiego – od okien począwszy, poprzez instalacje, aż do podłóg i sanitariatów. Są to często mieszkania „odzyskane”, tak zwane dawne mieszkania komunalne, w które po prostu nikt nie chciał inwestować mając świadomość konieczności rychłej wyprowadzki. Mieszkania w bardzo złym stanie technicznym, bądź po prostu o standardzie „przestarzałym” sprzedawane są przez osoby starsze, lub spadkobierców. I tu mamy często do czynienia z brakiem środków na cykliczne poddawanie poszczególnych elementów modernizacji, czy wymianie na nowsze technologie.

Pomimo, iż rynek oferuje coraz częściej mieszkania po Home stagingu, mieszkania do remontu sprzedają się całkiem nieźle, co wynika z ich ceny uwzględniającej konieczność dokonania znacznych inwestycji. Atutem jest więc ich cena, jako, że mieszkania po „Home stagingu” są zwykle droższe – czemu zresztą ma służyć sam „home staging”. Tak więc dla Klienta o chudszym portfelu, mieszkanie do remontu będzie zdecydowanie ciekawszą propozycją.

Doskonałym przykładem takiej nieruchomości „ do remontu generalnego” jest nie tak dawno sprzedane trzypokojowe 58 metrowe mieszkanie w podwarszawskim Błoniu, które oferowane było za cenę 85.000 PLN. Mieszkanie położone w bardzo dobrej lokalizacji, blisko kolejki WKD, do wymiany było absolutnie wszystko, z instalacją elektryczną włącznie.

Joanna Lebiedź dla „Rzeczpospolita”, lipiec 2015

,